Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 926 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Przeniesienie bloga

sobota, 10 lutego 2018 11:39

Postanowiłam przenieść ten blog na blogspot.com. Tam opublikuję posty stąd, żeby mogły być dalej widoczne po zamknięciu tej platformy. Będę też pisać nowe. Zapraszam zatem na towianizm.blogspot.com


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Kończymy przygodę

sobota, 03 lutego 2018 17:48

Drodzy Czytelnicy!

Otrzymałam właśnie wiadomość, że ta strona wraz z innymi blogami na platformie bloog.pl będzie działać tylko do końca marca 2018 roku. Czas więc się pożegnać. Myślałam o przeniesieniu tych treści na blogspot, ale na razie zarchiwizuję je i zobaczymy, co przyszłość przyniesie. 

Bardzo dziękuję wszystkim odwiedzającym towianizm.bloog.pl  Mam nadzieję, że moja przygoda z towianizmem jeszcze się nie kończy, choć od czterech lat bardziej absorbuje mnie mój drugi blog: mojepodrozeliterackie.blogspot.com

Tam więc zapraszam:)


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

Towiański u Jana Styki!

piątek, 06 stycznia 2017 17:03

Jan Styka, malarz znany przede wszystkim z "Panoramy racławickiej", jest twórcą obrazu "Polonia. Konstytucja 3 Maja 1791". Wśród wybitnych postaci z naszej historii znajdziemy na tym płótnie Andrzeja Towiańskiego. 

 

DSC_0856.JPG

 

Odwiedziłam niedawno Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, gdzie dzieło to jest przechowywane, żeby przyjrzeć się mu dokładniej.

Polska przedstawiona jest jako młoda, przykuta do skały kobieta z tablicą, na której widnieje napis: "Konstytucja 3 maja 1791 roku". U jej stóp leży zamordowany naród. Widzimy ludzi wszystkich stanów. Szlachta, chłopi i mieszczanie składają hołd naczelnikowi Tadeuszowi Kościuszce, wiodącemu lud zbrojny w kosy do walki o wolność.

 

DSC_0851.JPG

 

Prawa strona obrazu jest dla mnie najbardziej interesująca. Można powiedzieć, że ze względu na nią wybrałam się do tego muzeum. Otóż widzimy Adama Mickiewicza wpatrzonego w Polskę, za nim stoją Henryk Sienkiewicz, Zygmunt Krasiński, Juliusz Słowacki, Józef Ignacy Kraszewski, Seweryn Goszczyński... Dalej Jan Matejko, Stanisław Moniuszko, Fryderyk Chopin, Michał Kleofas Ogiński, Joachim Lelewel, Aleksander Fredro, Juliusz Kossak, Wincenty Pol, Artur Grottger...

 

DSC_0858.JPG

 

Prawie wszyscy patrzą na Polskę. Tylko jedna postać, odwrócona do niej bokiem, wskazuje ręką krzyż. To Andrzej Towiański. Jedynie on pokazuje podstawę krzyża, podczas gdy inni zdają się go nie zauważać. Mistycy chrześcijańscy zgodnie mówią, że prawda leży u stop krzyża...

Towiański uważał, że dopóki Polacy nie zmienią się na lepsze jako ludzie, dopóty próżne będą nadzieje związane z odzyskaniem ojczyzny. Nawet gdy Polska będzie wolna, nie można będzie w niej dobrze i spokojnie żyć, jeśli nie znikną nasze wady. Nie widział siebie w roli wodza, jak Mickiewicz, dlatego do grupy swoich uczniów odwrócony jest przodem.

 

DSC_0833.JPG

 

Jan Styka umieścił Andrzeja Towiańskiego wśród  "wybitnych osobowości, które miały wpływ na dzieje Polski", jak głosi notatka pod obrazem. I to nie w byle jakim miejscu - najbliżej aniołów, najdalej od zdrajców namalowanych po lewej stronie płótna. Świadczy to chyba o świadomości malarza, kim był prorok z Antoszwińcia. 


Podziel się
oceń
14
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

Wywiad o Towiańskim na portalu wileńskim

piątek, 04 listopada 2016 8:20

Wilnianie zainteresowali się Andrzejem Towiańskim.
Poproszono mnie o wywiad, który możecie przeczytać tu:

 

http://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/agnieszka-zielinska-towianski-nie-byl-ani-szpiegiem-ani-heretykiem/

 

DSC_0133.JPG

 

Skąd się wzięło Pani zainteresowanie Andrzejem Towiański i towianizmem?

W roku 1999 jako młoda polonistka, współpracująca z lokalną prasą, przeprowadzałam wywiad z profesorem Uniwersytetu Warszawskiego Zbigniewem Sudolskim. Skupialiśmy się wtedy na Juliuszu Słowackim, w 150. rocznicę jego śmierci. Profesor mówił głównie o znanych mi faktach z życia poety, do chwili, kiedy wspomniał o towianizmie. Zaintrygowało mnie to, ponieważ uświadomiłam sobie, jak mało wiem o tym zjawisku. Profesor pocieszył mnie, że rzadko który polonista wie więcej i widząc moje zainteresowanie, zaproponował zgłębianie wiedzy na ten temat. Powiedział wtedy, że okres towianistyczny w życiu Adama Mickiewicza zwłaszcza, jest mało zbadany. Nie mogłam pojąć, dlaczego tak utalentowani i wykształceni poeci ulegli jakiemuś sekciarzowi. Coś mi tu nie pasowało…


Podziel się
oceń
12
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Szukając śladów w Petersburgu

wtorek, 12 lipca 2016 13:11

Ostatnio odwiedziłam Petersburg i chodziłam śladami znanych ludzi. Po Mickiewiczu, Dostojewskim, Puszkinie jest ich sporo. Po Towiańskim nic. 

 

Trudno się dziwić. Był zupełnie nieznanym człowiekiem, kiedy w 1832 roku odwiedził stolicę imperium carskiego, a i dziś mało kto o nim wie.

 

2016-07-03 21.19.48.jpg

 

Jeszcze mniej chyba wiadomo o zmarłym w 1807 w twierdzy petersburskiej Tadeuszu Leszczycu Grabiance, po którym śladów z kolej szukał Andrzej Towiański. 

 

2016-06-30 16.02.41.jpg

 

Ten szlachcic z Podola był masonem, wyznawcą mistyki Swedenborga, uważającym się jednocześnie za prawowiernego katolika. Rozpowszechniając przesłanie braterstwa i miłości pomiędzy wyznawcami wszystkich religii, Grabianka 1805 roku znalazł się w Petersburgu. Dla swoich poglądów pozyskał wielu wpływowych ludzi, m.in. księcia Aleksandra Golicyna.

 

DSC_0112.JPG

 

7 kwietnia 1807 roku został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Francji i osadzony w twierdzy pietropawłowskiej. Tam zmarł cztery miesiące później. 

 

DSC_0102.JPG

 

Warto dodać, że w tejże twierdzy przetrzymywani byli także powstańcy kościuszkowscy, razem ze swym Naczelnikiem i Julianem Ursynem Niemcewiczem, rannym w bitwie pod Maciejowicami. W latach 1900-1901 w Petersburgu był więziony Józef Piłsudski, tyle że nie w tej twierdzy, a w szpitalu św. Mikołaja Cudotwórcy.

Andrzej Towiański, wiedział sporo o działalności Grabianki i przebywając w Petersburgu, odwiedził miejsce jego śmierci. 

 

DSC_0098.JPG

 

Dziś trudno się zorientować, gdzie to dokładnie było. Twierdza jest jednym wielkim muzeum, w którym czci się carów, pochowanych w cerkwi na tym terenie. 

 

DSC_0095.JPG

 

Ostatnio zrobiono nawet osobną kaplicę dla rodziny ostatniego cara, zamordowanej przez komunistów. Rosjanie modlą się do ikony ostatnich Romanowów.

 

 

DSC_0195.JPG

 

Wracając do Andrzeja Towiańskiego, niestety nieliczne świadectwa z tamtego okresu nie pozwalają na odtworzenie przebiegu jego pobytu w stolicy imperium rosyjskiego. Widywał się ponoć z generałem Michałem Sperańskim, adiutantem cara Mikołaja I, a także z Aleksandrem Rimskim-Korsakowem, byłym generał-gubernatorem Wilna.

 

DSC_0105.JPG

 

Zamiarem Towiańskiego było pozyskanie dla ewangelizacji świata rosyjskich magnatów, z Sergiuszem Strogonowem na czele. Misja ta jednak się nie powiodła. Towiański podejrzany o niecne zamiary (nie postawiono mu konkretnych zarzutów), został zmuszony przez policję do opuszczenia Petersburga 20 maja 1833 roku.

 

 

DSC_0109.JPG

 

Na inne relacje z mojej wizyty w Petersburgu zapraszam na http://mojepodrozeliterackie.blogspot.com/


Podziel się
oceń
12
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


środa, 21 marca 2018

Licznik odwiedzin:  60 801  

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

O moim bloogu

Wszystkie zdjęcia oraz wpisy są mojego autorstwa. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez mojej zgody jest prawnie zabronione. Agnieszka Zielińska

Kontakt: az44@wp.pl więcej...

Wszystkie zdjęcia oraz wpisy są mojego autorstwa. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez mojej zgody jest prawnie zabronione. Agnieszka Zielińska

Kontakt: az44@wp.pl

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 60801

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl