Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 272 200 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Syzyfowa praca?

piątek, 13 maja 2016 13:43
Skocz do komentarzy

Dziś, równo 138 lat od śmierci Andrzeja Towiańskiego, przychodzi mi po raz kolejny pisać o oszczerstwach na jego temat, publikowanych w prasie. Wypowiadałam się już o tym wielokrotnie i widzę syzyfowość tej pracy, więc oddam głos innym. Tym razem sprostowanie napisał pan Piotr Ciompa, ale wobec braku reakcji ze strony redakcji, przysłał je do mnie.

Oto artykuł w "Do Rzeczy", gazecie, która z uporem maniaka, nie zadając sobie trudu poznania nauki Towiańskiego, po raz kolejny zalicza go do agentów. Mimo że od dziesięcioleci znany jest fakt, że to nieprawda. Napisano dziesiątki doktoratów rehabilitujących Towiańskiego, ale dziennikarze goniący za tanią sensacją mają to gdzieś. Przeczytajcie sami.

 
2016-03-26 15.01.04.jpg


2016-05-13 12.26.49.jpg

 

I odpowiedź na to pana Piotra Ciompy, której przez ponad miesiąc od wysłania nie wydrukowano.

W wielkanocnym numerze tygodnika ukazał się artykuł Stanisława Kopra „Polscy aferzyści – od średniowiecza do PRL”. Pośród wielu zdrajców i defraudantów autor wymienił Andrzeja Towiańskiego nie podając przy tym żadnej poszlaki jego rzekomych oszustw. Jakkolwiek byśmy oceniali realizm inspirowaną Ewangelią idei walki o niepodległość bez przemocy, uznanie jej, w ślad za jego współczesnymi, za prorosyjski „panslawizm” jest podobną pomyłką, jakim byłoby uznanie Jezusa za agenta Rzymian, skoro nie wzywał Żydów do powstania przeciw okupacji. O jego agenturalności niech świadczy fakt, iż za odmowę powrotu Rosjanie skonfiskowali majątek Towiańskiego pozostawiony na Litwie. „Dziwactwa” założonej przez niego wspólnoty religijnej nie odbiegały od norm żyjącej w rozpaczy Wielkiej Emigracji i były mniej szkodliwe, niż zbrojne angażowanie się Polaków po stronie kontrowersyjnych buntów na Zachodzie. To oszczędzony przez autora Adam Mickiewicz po deportacji Towiańskiego do Belgii, wbrew listownym upomnieniom założyciela poprowadził całą grupę w stronę sekciarskich praktyk, np. udzielając jako „kapłan” poza Kościołem sakramentu małżeństwa członkom koła. Zresztą po rozstaniu wieszcza z Towiańskim Mickiewicz zaznaczał, iż reinkarnacja w naukach Towiańskiego nie miała źródeł w religiach Wschodu – myśl ta tliła się także w chrześcijaństwie zanim dyskusji w tej sprawie nie zamknął jeden z soborów. Na podstawie relacji Juliusza Słowackiego już po rozstaniu z Towiańskim, dobrą opinię o nim głosił jedyny obecny przy śmierci wieszcza Polak, święty Szczęsny Feliński zmarły na zesłaniu arcybiskup warszawski. Można z wieloma poglądami Andrzeja Towiańskiego się nie zgadzać, ale umieszczanie patrioty i nawet kontrowersyjnego myśliciela religijnego w „panteonie” zdrajców i defraudantów woła o pomstę do Nieba.

Piotr Ciompa

Brawo, Panie Piotrze, lepiej bym tego nie napisała! Dodam tylko, że Towiański nie z łakomstwa nosił przy sobie słodycze, ale po to, by rozdawać je biednym dzieciom, które spotykał na spacerach. Ten fakt jest także udokumentowany w pismach S. Falkowskiego, prof. T. Canonico, A. Begeya i wielu innych świadków epoki. "Do Rzeczy" nie zna się na rzeczy!

Podziel się
oceń
17
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 31 sierpnia 2016 5:16

  Zapraszam :)

  autor

  blog: http://fs-market.co.uk/44dj-mirrors/glass-mirrors-anaheim-ca-74.html

 • dodano: 17 maja 2016 14:03

  Na zniesławienie człowieka gazeta ma miejsce, na sprostowanie juz nie...

  autor Czytelnik

 • dodano: 14 maja 2016 20:44

  Panie Piotrze, serdecznie przepraszam, za pomyłkę - miałem na myśli autora inkryminowanego artykułu, pana Kopra! Kajam się bardzo. Co do Pana komentarza, absolutnie nie mogę zgodzić z Pana łagodną opinią o intencjach tych pisemek i ich autorów, ale niech każdy pozostanie przy swoim zdaniu. Dobrze pamiętam butną odpowiedź pana Łysiaka na sprostowanie przesłane przez Panią Agnieszkę i myślę, że znakomicie ta polemika odzwierciedlała stan umysłu tych panów.

  autor tbg

 • dodano: 14 maja 2016 18:24

  Ja przyjmuję te napaści cierpliwie. Andrzejowi Towiańskiemu jeszcze będzie oddana sprawiedliwość.

  @tbg Proszę nie równać do złych standardów i nie odwzajemniać napaści. Myślę, że Mistrz rozumie, iż autor artykułu potrzebował do panteonu zdrajców i defraudantów kogoś znaczącego z tego okresu, a ponieważ Polacy nie mieli państwa o taką wyrazistą postać było mu trudno. Więc poszedł na łatwiznę i obsadził w tej roli Andrzeja Towiańskiego. Autor nie chciał jego ani nikogo zranić, tak naprawdę nie myśli tego, co napisał, bo nie zna faktów. Redakcja również nie miała złej intencji, zwłaszcza, że już kiedyś sprostowanie p.Agnieszki zamieściła. Po prostu, mają nawał listów do redakcji a tylko 1 stronę pisma do dyspozycji dla czytelników, więc uznali, że są tematy bardziej absorbujące swój target i dlatego sprostowanie nie zostało zamieszczone.

  autor Piotr Ciompa

 • dodano: 14 maja 2016 12:09

  Łysiak, Ciompa i tym podobni lustratorzy mają w nosie fakty historyczne, bo bardziej ich ekscytuje sama idea tropienia szpiegów, zdrajców narodu, renegatów, kolaborantów i donosicieli. To im służy do zapewniania spoistości swojego obozu. Nic dziwnego, że twierdzenie Towiańskiego, że miłość Ojczyzny nie polega na nienawidzeniu jej wrogów, jest w ich uszach najgorszą herezją. OdRzeczy i wŚmieci formują umysły tych bojowników, więc próżno oczekiwać publikacji sprostowania.

  autor tbg

 • dodano: 13 maja 2016 14:57

  Bardzo trafna odpowiedź Pana Piotra. Niekompetencja autora artykułu z ramienia "Do Rzeczy" oddaje, mniej więcej, stan wiedzy przeciętnego Kowalskiego o Andrzeju Towiańskim. Jest jej trochę więcej, ale ciągle zbyt mało.

  autor F.

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

niedziela, 19 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  57 502  

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

O moim bloogu

Wszystkie zdjęcia oraz wpisy są mojego autorstwa. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez mojej zgody jest prawnie zabronione. Agnieszka Zielińska

Kontakt: az44@wp.pl więcej...

Wszystkie zdjęcia oraz wpisy są mojego autorstwa. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez mojej zgody jest prawnie zabronione. Agnieszka Zielińska

Kontakt: az44@wp.pl

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 57502

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl